MEDYA > HABERLER

AYAKKABI DÜNYASI LAMP 83 ile %40'lık tasarrufu yakaladı...
Tarih : 26.08.2016

AYAKKABI DÜNYASI LAMP 83 İLE %40’LIK TASARRUFU YAKALADI…

 

Ayakkabı sektörünün önde gelen markası Ayakkabı Dünyası, mağazalarında LAMP 83 ile yürüttüğü LED dönüşüm projesi sayesinde enerji tüketiminde %40’a varan bir tasarrufa ulaştı...

 

93 yıllık deneyimi ile Türk ayakkabı sektörünün en önemli markalarından birisi olan Ayakkabı Dünyası, mevcut mağazalarındaki aydınlatma sistemlerinin LED’e dönüşümü için LAMP 83’ün uzmanlığını tercih etti. Sektörlerinde öncü olan iki firmanın birlikte yürüttüğü proje kapsamında başta İstanbul olmak üzere Adana, Ankara, Antalya, Çorlu, İzmir ve Mersin’deki toplam 13 mağazada yaklaşık 3200 adet geleneksel lambalı aydınlatma aygıtı, LAMP 83’ün ileri teknoloji ürünü ve A+ enerji verimlilik sınıfına sahip LED ürünleri ile değiştirildi.

 

LAMP 83, Ayakkabı Dünyası için yaptığı bu çalışmayı, firmanın aynı zamanda tescilli kurumsal politikası ve prensibi olan ‘Doğru Aydınlatma’ olgusu çerçevesinde gerçekleştirdi. Kısaca ‘ileri teknoloji ürünü aydınlatma aygıt ve sistemleri ile proje ihtiyacını ve müşteri taleplerini tam olarak karşılayan, estetik kaygılara önem veren,  fonksiyonel, uyarlanabilir, verimli, otomasyona uygun, göz sağlığı ve kişisel motivasyonu olumlu yönde etkileyen bir aydınlatma projesini hayata geçirmek’ olarak tanımlayabileceğimiz Doğru Aydınlatma’nın müşteri tarafına yansıyan etkisi ve önemini, Ayakkabı Dünyası Perakende ve İş Geliştirme Direktörü Sn. Erdoğan Avaroğlu şu sözleriyle vurguladı:

 

‘Doğru aydınlatma çözümü, tüketici davranışlarını, duygusal ve düşünsel açıdan etkiliyor. Aydınlatmayı doğru şekli ile kullandığımızda, mağazalarımızda hem daha fazla müşteriyi ağırlıyoruz, hem de tüketicilerin mağazada geçirdiği zamanda %30’a varan ciddi bir artış sağlanıyor. Ürün odaklı olarak kullandığımız LED aydınlatma aygıtlarının, ürünlerimizi ön plana çıkarmasıyla beraber müşterileri istediğimiz yöne çekebiliyoruz.’

 

Proje için yola çıkma sebeplerini ‘mağazacılıkta önemli bir kriter olan enerji tasarrufunun sağlanması ve mağazaların doğru şekilde aydınlatılması’ olarak sıralayan Erdoğan Avaroğlu,     ‘LAMP 83 ile çalışmaktan kesinlikle çok memnunuz. Kendilerini profesyonel bir ekiple mükemmel işler çıkarttıkları ve çok iyi bir takiple yaptıkları işlerin arkasında durdukları için tercih ettik. Beraber geliştirdiğimiz LED dönüşümü projesi sayesinde mağazalardaki enerji tüketimimiz %40 oranında düştü.’ yorumunu yaptı.

 

LAMP 83, proje kapsamında, firmaya ek masraflar çıkmasını engellemek adına bazı ürünlerinin boyutlarını, mağazaların mevcut tavan yapısına uyacak şekilde modifiye etti. LAMP 83 Satış Grup Müdürü Serhan Acar ise, Ayakkabı Dünyası ile birlikte çalışmaktan duydukları memnuniyetin altını çizerken ‘Tıpkı bir ayakkabıdan aynı anda hem rahat, hem ekonomik, hem de şık  olmasını beklememiz gibi; Ayakkabı Dünyası mağazalarında hem görsel konforu,  hem enerji tasarrufunu, hem de estetiği aynı anda yakalamaya çalıştık. Bir yandan konforlu bir aydınlatma ile Ayakkabı Dünyası için müşteri memnuniyetinin artmasına ve müşterilerin istenen noktalara daha fazla yönlendirilmesine katkı yaparken, diğer yandan kendilerine %40’a varan bir enerji tasarrufu sağlamış olduk. Böylesine büyük bir markanın LAMP 83 ile yaptığı LED dönüşümünden mutlu olması bizi çok memnun etti. Verimi her geçen gün artan iyi tasarlanmış LED aydınlatma aygıtları ile yapılacak dönüşüm projelerinin ne gibi faydalar getirebileceğini bir kez daha kanıtlamış olduk.’ açıklamasını yaptı.   

 

Ayakkabı Dünyası Forum İstanbul Mağazası Proje Detayları…

 

LAMP 83 ile LED dönüşümü gerçekleştirilen Ayakkabı Dünyası İstanbul mağazalarının en büyüğü olan Forum İstanbul mağazasında, üç farklı tipten toplam 376 adet aydınlatma aygıtı ile iki katlı ve  1500 metrekarelik mağazada amaçlanan homojen aydınlatma yakalanmış oldu. Sadece bu mağaza için değil, tüm proje kapsamındaki aydınlatma çalışması, mevcut mağazaların tavan yapısı ve elektrik şebekesine uyum sağlanacak şekilde yürütüldü. Bu çerçevede bazı ürünlerin boyutları modifiye edilirken, aydınlatma aygıtlarının güç ve açıları da özel olarak ayarlandı.

 

Mağazanın genel satış alanlarında teşhir sayısı oldukça fazla olduğundan, homojenlik ile beraber yeterli ve ihtiyaç duyulan aydınlık düzeyine ulaşılabilmesi için geniş açılı 30W SilverLED ankastre ürünü tercih edildi. Mağaza içerisinde sergilenen ayakkabı sayısı ve çeşidinin fazla olmasına karşın, tavandaki armatür çeşidinin az tutulmasıyla görsel konfor da desteklendi.

 

Vitrin alanları ve mağaza girişleri, genelde daha güçlü bir algının yaratılması gereken kısımlardır. Bu nedenle vitrin alanlarında daha vurgulu ve ilgi çekici aydınlatma sağlamak amacıyla daha dar açılı reflektörler seçildi. Mağaza girişindeki görsellerin, 30W geniş açılı yarı ankastre R-Flex LED ürünler ile aydınlatılmasıyla ilginin çekilmesi sağlandı.

 

Spor reyonu raflarında homojenlik sağlayabilmek ve spor ayakkabıları daha fazla ön plana çıkarabilmek için kanal içerisinde 40W orta açılı  SilverLED ray spotlar kullanıldı. Mağaza içerisinde bulunan kolonların daha homojen şekilde aydınlatılması için de aynı spotlardan faydalanıldı.

 

Forum İstanbul mağazasında bir yandan enerji tasarrufunun sağlanması ön planda tutulurken, diğer yandan hem mağazada çalışan personelin, hem de müşterilerin zihinsel ve fiziksel açıdan kendilerini daha iyi hissederek enerjik olmaları ve mağaza içerisinde keyifli vakit geçirmeleri hedeflendi.